Úspešne sme ukončili Týždeň dobrovoľníctva 2024

Predposledný májový týždeň patril nielen v Trnavskom kraji, ale na celom Slovensku podujatiu Týždeň dobrovoľníctva 2024, ktorý je akousi ochutnávkou dobrovoľníckych príležitostí.

Od 20. do 26. mája si verejnosť mohla nezáväzne vyskúšať nezištnú pomoc v najrôznejších oblastiach a okúsiť tak dobrovoľníctvo na vlastnej koži. 

Tento rok sa do Týždňa dobrovoľníctva zapojilo 25 organizácií, ktoré spolu pripravili 41 pestrých dobrovoľníckych príležitostí. Zúčastnilo sa na nich 418 dobrovoľníkov a odpracovali spolu 1674,5 dobrohodín. V prepočte na ekonomickú hodnotu práce je to 9444,18 eur.

V Trnavskom kraji bolo možné zapojiť sa do najrôznejších čistiacich a upratovacích prác, taktiež do prác spojených s údržbou, ako napríklad natieranie lavičiek či plotov. Každoročne obľúbenou aktivitou sú práce na záchrane Hradu Dobrá Voda, ale aj pomoc na podujatí pre deti ohrozené sociálnym vylúčením, zbieranie odpadkov, triedenie oblečenia a kníh či venčenie psíkov z útulku. Viaceré aktivity boli tiež smerované na zariadenia sociálnych služieb alebo materské školy. 

„Tento ročník hodnotíme ako úspešný, a to napriek tomu, že do veľkej miery úradovalo počasie. Pocítili to všetky kraje na Slovensku a práve preto sa množstvo aktivít počas Týždňa dobrovoľníctva nemohlo zrealizovať. 

Aj v Trnavskom kraji niektoré aktivity doplatili na dážď, ale našťastie, organizácie boli skvelé a viaceré sa vynašli tak, že vymysleli náhradnú aktivitu. Napríklad Zariadenie pre seniorov v Trnave namiesto opekačky pre seniorov v Kamennom mlyne urobili grilovačku v areáli zariadenia. V Senior dome Terézia v Skalici namiesto plánovaného výletu ku Skalickým rybníkom zorganizovali pre svojich klientov prednášku o rybárskom športe v priestoroch zariadenia a nezabudli ani na zábavný kvíz, vďaka čomu boli nakoniec všetci spokojní a užili si pekný deň.

Jednou z aktivít, ktoré sú už pravidelnou súčasťou tohto týždňa v Trnavskom kraji, bola aj záchrana Hradu Dobrá Voda. Napriek raňajšej búrke 15 prihlásených dobrovoľníkov napokon kastelána hradu presvedčili, že pršať už nebude a spoločne sa vrhli do práce. A naozaj, aktivita vrátane záverečnej opekačky prebehla bez jedinej kvapky dažďa a kolektív kolegov z trnavskej pobočky medzinárodnej špedičnej firmy odviedli kud dobrej práce. 

Kampaň Týždeň dobrovoľníctva nesie posolstvo, že aj malá pomoc môže mať veľký dopad na spoločnosť. Aj preto zobrazovala dobrovoľníkov ako „hrdinov malých veľkých skutkov“. Preto veríme, že aj v dobrovoľníkoch zostal dobrý pocit z ich malého hrdinského činu - z pomoci svojmu okoliu a tým, ktorí to potrebujú.

Týždeň dobrovoľníctva je maličkým krokom k zmene. Ďakujeme všetkým, ktorí mali odvahu vykročiť spolu s nami. 

Za spoluprácu, vďaka ktorej vzniklo aj toto video prezentujúce aktivity po celom Slovensku, ďakujeme aj Platforme dobrovoľníckych centier a organizácií a ostatným krajským dobrovoľníckym centrám.

 Viac fotografií z Týždňa dobrovoľníctva nájdete vo fotogalérii nižšie.

Foto: DCTK, Lukáš Klčo, archív organizácií

 

© 2024 Dobrovoľnícke centrum Trnavského kraja
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram