22. a 23.septembra sme v spolupráci s Krajskou inovačnou rozvojovou agentúrou a Trnavským samosprávnym krajom organizovali 24-hodinový hackaton zameraný na podporu a rozvoj dobrovoľníctva.
Krajská inovačná a rozvojová agentúra v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom a po prvýkrát aj s našim centrom pripravila už tretí ročník úspešného 24-hodinového hackathonu s názvom Kiraton.
Témou tohtotočného Kiratonu bola podpora a rozvoj dobrovoľníctva, ktorou aktívne nadväzujeme na spoluprácu s KIRA, s ktorou sme v minulom roku uzavreli Memorandum o spolupráci s cieľom posilnenia rozvoja dobrovoľníctva v kraji. Premiérovo sa tohtoročný Kiraton uskutočnil v priestoroch zrekonštruovanej priemyselnej pamiatky Elektrárňa Piešťany, a to 22. až 23. septembra 2023.
Prihlásené tímy hľadali riešenia na vytváranie podmienok pre dlhodobý, efektívny a systematický rozvoj spoločnosti, regiónu, ale aj samotných dobrovoľníkov. Išlo o oblasti aktívnej pomoci dobrovoľníkov, realizáciu vzdelávacích aktivít, vytvorenie dlhodobého dobrovoľníckeho programu, ale aj vybudovanie dostupných komunikačných kanálov.
Na treťom ročníku krajského hackathonu sa zúčastnilo celkovo 23 ľudí v šiestich tímoch, ktorým boli počas 24-hodinového podujatia k dispozícii mentori z akademickej obce sektora, našich partnerských neziskových organizácii a verejnej správy, teda zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja i Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry.
Jednotlivé návrhy posudzovala trojčlenná odborná porota, ktorú tvorila Dominika Hradiská z Platformy dobrovoľníckych centier, Marek Krnáč z Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry a Zuzana Šujanová z Dobrovoľníckeho centra Trnavského kraja. A to na základe záverečných prezentácií, na ktoré mali súťažiaci vyhradené 4 minúty a následne 4 minúty na zodpovedanie otázok poroty.
Víťazom Kiratonu sa stal tím Myška prepája zastupujúci OZ Myška z Piešťan, ktorý vymyslel networkingovú aplikáciu na prepájanie verejného sektora, neziskových organizácií ako aj potenciálnych sponzorov, čoho výsledkom má byť efektívnejšie oslovenie dobrovoľníkov spomedzi študentov župných stredných škôl, ich ďalšie vzdelávanie a motivácia.
Víťaz hackatonu získal finančnú odmenu vo výške 2.500 eur, a zároveň možnosť realizácie víťazného projektu vo výške maximálne 10-tisíc eur v spolupráci s KIRA.
A my sa už teraz tešíme na jeho realizáciu a na to, že budeme môcť pridať pomocnú ruku ako partner projektu.
Ďakujeme všetkým účastníkom za ich kvalitné a užitočné nápady, vďaka ktorým sa nám, ako veríme, podarí urobiť z Trnavského kraja lepšie miesto pre život.